Jak zostać mieszkańcem?
Krok po kroku
Krok 1
Złóż wniosek
Nabór wniosków o zawarcie umowy najmu realizowany będzie przez gminę właściwą dla realizowanej inwestycji przed rozpoczęciem robót budowlanych. Kryteria pierwszeństwa naboru określone zostaną przez radę gminy i ogłoszone w biuletynie informacji publicznej. O aktywnych naborach informować będziemy również na naszej stronie internetowej.
Krok 2
Twoja cegiełka w budowie mieszkania
Po rozpatrzeniu wniosków stworzona zostanie tzw. „lista najemców”. Następnie, przed rozpoczęciem robót budowlanych, mieszkańcy zaproszeni zostaną do zawarcia umów rezerwacyjnych oraz wniesienia cegiełki do budowy swojego mieszkania w postaci tzw. „partycypacji mieszkańca w kosztach budowy” (wkład własny).
W międzyczasie prowadzona będzie realizacja inwestycji. Twoje mieszkanie wkrótce będzie gotowe!
Krok 3
Podpisz umowę i odbierz klucze
Po zakończeniu inwestycji zawarte zostaną z mieszkańcami umowy najmu instytucjonalnego. Odbierz klucze i stwórz swój nowy dom!
Najem w szczegółach
- okres najmu – nieokreślony, gwarantujący najemcy stabilizację
- 19,90 zł za metr kwadratowy – maksymalna dopuszczalna ustawowa stawka czynszu najmu w 2023 roku*
- ok. 15% wartości kosztów budowy mieszkania – wysokość „partycypacji mieszkańca” (900-1700 zł za metr kwadratowy)**
- kwota partycypacji zwracana jest najemcy w przypadku rezygnacji z najmu lokalu po wniesieniu kwoty partycypacji przez następnego najemcę tego samego mieszkania
- „mieszkanie pod klucz” – oddane lokale będą gotowe do zamieszkania (nieumeblowane)
* czynsz może być niższy, maksymalna dopuszczalna stawka wynika z przepisów ustawy ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń (art. 7c.)
** ostateczna wysokość „partycypacji” określona zostanie po sporządzeniu kosztorysu inwestycji